French Fries

French Fries

French Fries
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Serving Size | 125 g |
| Calories | 360 |
| Total Fat | 15 g |
| Saturated Fat | 1.5 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 150 mg |
| Carbohydrates | 49 g |
| Fiber | 6 g |
| Sugars | 0 g |
| Protein | 6 g |
| Component | Ingredients | Allergen |
|---|---|---|
| Base | Potatoes | None |
| Oil | Sunflower oil, dimethylpolysiloxane (foaming reducer) | None |
| Seasoning | Salt, black pepper, canola oil | None |